„DIABLO“ KŮŇ DVOU TVÁŘÍ


Termín „drezura“ je dnes již všeobecně známým i laické – nekoňařské veřejnosti. Označuje se jím jedna ze základních jezdeckých disciplín, která má svá přesná pravidla a průběh, a která také vyžaduje od koně i jezdce konkrétní výstroj. Myslíte si, že je možné drezuru na střední a vyšší úrovni praktikovat i bez předepsaného vybavení, tedy na koni, který není postrojen ani uzdou, ani sedlem? Odpověď na tuto otázku poskytne všem návštěvníkům letošního veletrhu FOR HORSE vystoupení dvojice Petra Wiktoria Zemanová a Diablo. Této drezurní jezdkyni jsme položili několik dotazů:

 

Kdy a za jakých okolností jste se dostala ke koním? 
Ke koním mne to táhlo už od nejútlejšího věku, ačkoliv jsem nevyrůstala v „koňařské rodině“. Jako mnoho jezdců jsem prošla různými jezdeckými kluby a stájemi, kde jsem se většinou utvrdila v tom, že tudy cesta nevede a není to nic pro mě.

U koho jste hledala inspiraci? 
Posléze jsem ale narazila na skvělou trenérku Míšu Nágrovou, která mi ukázala to pravé kouzlo drezury a hodně mě toho naučila. Od té chvíle mi bylo jasné, kudy se chci jezdecky ubírat. Naučila mne důležité základy, a když dozrál čas, byla mi pomocníkem a rádcem, když jsem si pořídila svého prvního koně.
Poslední asi čtyři roky spolupracuji s Angelem Cidem ze Španělska, jehož kurzy zde v Čechách pořádá Veronika Živnová. Pokaždé odjíždím domů nabitá energií a novou inspiraci pro další práci.
Ale snažím se mít stále oči i mysl otevřené a čerpat inspiraci i z jiných směrů a vybrat si z každé metody to nejlepší.

Jaký druh práce s koňmi Vás nejvíce baví?
Jak už jsem nastínila, je to drezura. Představuje pro mě partnerství, souhru, takový tanec člověka a koně. Jezdec musí být precizní, uvědomovat si nejenom své, ale i koňské tělo a dorozumět se se svým partnerem těmi nejjemnějšími prostředky.
I proto je pro mě velkou výzvou a cílem přenést klasickou drezuru v jízdu bez sedla a uzdečky a dát možnost koni vést se mnou svobodný dialog

Podle jakých kritérií si své svěřence vybíráte?Myslím, že moji koně si spíš vybrali mě než naopak :)

Jakých úspěchů si ve své kariéře nejvíce ceníte?
Mám radost z každého maličkého pokroku, kterého spolu se svým koněm dosáhneme.
Závodění mne nikdy zrovna nelákalo, ale líbí se mi myšlenka Bezudidlového spolku, který vznikl v minulém roce a dává jezdcům a koním možnost zazávodit si i bez udidla, takže jsme se zúčastnili loňského mistrovství ČR. Poprvé jsme také vyjeli do zahraničí a na mezinárodním mistrovství bez uzdečky jsme si dojeli v drezuře pro třetí místo.

Existuje nějaký kůň, kterého byste mohli označit za svého životního koně? 
Mým osudovým koněm byla bezpochyby moje první klisna fríského koně Rimke de Beleerd. Zamilovala jsem se do ní téměř okamžitě a prožily jsme spolu nádherné chvíle. Nebylo to s ní snadné, ale o to víc mne toho naučila a navždy pro mě bude tím mým prvním vysněným koněm.
A momentálně mám velké štěstí, že mám Ďáblíka, který je úžasně pracovitý a ochotný pro každou blbost, kterou si na něj vymyslím.

Co jste si připravili pro publikum veletrhu FOR HORSE 2019? 
S Diablem nás diváci uvidí v denním programu i ve večerní show. Předvedeme drezurní ukázku bez sedla a uzdečky a další práci ve volnosti.