Michal Bednář - hvězda FOR HORSE SHOW


Jak se chlapec z malé jihomoravské vísky stane hvězdou světových jezdeckých show? Jaký je jeho pohled na život u koní a práci s nimi? To se můžete dočíst v rozhovoru s panem Michalem Bednářem, členem skupiny Haraldos Stunt Brothers a hlavní hvězdou večerní show veletrhu FOR HORSE 2019.

Kdy a za jakých okolností jste se dostal ke koním? 

Dalo by se říci, že jsem u koní od malička. Pocházím z „koňařské“ rodiny, kde mě oba rodiče již od ranného věku učili pracovat s těmito nádhernými zvířaty a dodnes jsou pro mne oba velkou inspirací. Při pátrání v paměti se mi vybavuje jedna z prvních vzpomínek, na trošku divokou vyjížďku v lese na našem plemenném hřebci Týmovi (2759 Tým, WPBr), která sice dobře začala, ale pak se nějak zvrtla a já jsem tehdy skončil se zlomenou klíční kostí. To mi bylo pět let. J

Jaký druh práce s koňmi Vás nejvíce baví?

Ještě před pár lety by moje odpověď byla zcela jednoznačná: „ kaskadéřina“. Je to totiž činnost, která přináší hodně adrenalinu, dostáváte se při ní do mezních situací, testuje svoje možnosti i možnosti koně a učíte se správné technice pádů. A tohle všechno pro mě vždy byla obrovská výzva. V posledních letech jsem se ale posunul zase o kus dále a nyní mě stejně jako kaskadérská práce naplňuje „práce s koněm beze slov“, kdy já a kůň tvoříme jeden harmonický celek, vzájemně si nasloucháme a naše myšlenky jsou propojeny. Je to prostě nádherný pocit.

U koho jste hledal inspiraci? 

Nejlepší inspirací jsou pro mě samotní koně. Pozorovat je a učit se od nich je ohromující. Během svého života jsem potkal mnoho zajímavých a inspirujících lidí, ale asi nejvíce na mne v tomto ohledu zapůsobil Jean Francois Pignon, který si se svými svěřenci dokázal vybudovat neuvěřitelně silný vztah, své koně miluje a oni jsou na oplátku ochotni vyplnit každé jeho přání. To stejné je i mým cílem.

Podle jakých kritérií si své svěřence vybíráte? 

Nejsem si jistý, zda mám pro výběr koně nějaká striktní kritéria a vlastně ani nemohu říci, zda jsem já tím, kdo si koně vybírá. Dle mého názoru je celý proces spíše otázkou pocitů, mých vlastních a mého koňského protějšku, které získáme při našem prvním setkání. Prostě se na sebe podíváme a v tu chvíli oba víme, že proti nám stojí ten „parťák“, na kterého jsme čekali. J Koně jsou stejně jako lidé velké individuality a já za svůj život ještě nepotkal koně, se kterým bych nedokázal navázat kontakt a pracovat.

Jakých úspěchů si ve své kariéře nejvíce ceníte?

Asi by bylo vhodné se na tomto místě zmínit o TROY – THE EPIC HORSE SHOW v Číně, o skvělých výsledcích na Mistrovství světa v trikovém ježdění v Moskvě, o mém působení v Německu, či o natáčení mnoha zajímavých filmů. Největší odměnou je ovšem pro mě to, že mohu dělat to, co mě nejvíce baví, že mohu lidem při svých vystoupeních rozdávat radost, plnit současně své i jejich sny a třeba, kdo ví, i někoho inspirovat. 

Existuje nějaký kůň, kterého byste mohl označit za svého životního koně? 

Pro mě je každý kůň, kterému jsem věnoval část svého srdce a života důležitým a opravdu nemohu vybrat jen jednoho. Naopak, u mě by těch „životních“ koní byla docela dlouhá řada. Od každého z nich jsem se něco naučil a každý z nich pro mě byl zároveň parťákem i přítelem.

Co jste si připravil pro diváky veletrhu FOR HORSE 2019?

Jsem součástí skupiny Haraldos Stunt Brothers a na veletrhu FOR HORSE se divákům společně představíme jak v rámci denního programu, tak ve večerní show. Naše seskupení má mnoho skvělých kaskadérů, kteří návštěvníkům přiblíží tu základní kaskadérskou práci, ale samozřejmě i pokročilou akrobacii v podobě náročných triků, jako je např. džigitovka. Exkluzivně pro večerní show veletrhu jsme si připravili představení nabité akcí, souboji a pyrotechnickými efekty, který je ale vlastně zároveň příběhem milostným, neboť je o vztahu Ducha Hromu s pozemskou dívkou, jež se jednoho dne dostane do nebezpečí a on sestoupí z nebes, aby ji chránil. Jak celý příběh dopadne? Na to se přijďte podívat na večerní show veletrhu FOR HORSE. Budeme se na vás těšit.