DOMA VAQUERA NA FOR HORSE


Jiskrný jezdecký projev, výbušnost v kombinaci s vynikající ovladatelností, rychlé série různých manévrů, jež mají své kořeny v práci s dobytkem. Tak bychom mohli charakterizovat tuto původně pracovní disciplínu, která umožňuje jezdci plnit každodenní povinnosti na dobytkářském ranči z koňského hřbetu. Tím jezdcem může být například chovatel dobytka, nebo najatý honák, který často tráví hodiny v sedle a pracuje s garrochou, což je různě dlouhá dřevěná tyč sloužící ke shánění dobytka, jeho oddělování, nebo ke srážení jednotlivých kusů k zemi. Ve své závodní podobě je Doma Vaquera velmi náročnou zkouškou dovedností koně i jezdce.

Tento stále živý styl jízdy na koni návštěvníkům veletrhu FOR HORSE přiblíží manželé Sokolovi z Ranče Sokolí hnízdo v Lukavci, se dvěma valachy plemene Pura Raza Espanola českého chovu, které jsme požádali, aby nám o sobě v následujícím rozhovoru prozradili více.

 

1.     Kdy a za jakých okolností jste se dostali ke koním? 

Ani jeden z nás nepochází z koňácké rodiny, ale motali jsme se kolem koní už od dětství a pak jsme společně navštěvovali jezdecký kroužek při SZTŠ v Novém Jičíně. Později si každý z nás pořídil nějakého vlastního koníka a zkoušel si naplnit své sny. Jirka jezdil western a toulal se na koni přírodou, já se pokoušela o sportovní ježdění. Pak nás život opět svedl dohromady a oba jsme propadli kouzlu andaluských koní.

2.     Jaký druh práce s koňmi Vás nejvíce baví?

Každý  čas strávený s našimi koňmi je zábava. Snažíme se , aby naši koně byli všestranní a spolehliví parťáci, baví nás klasická drezurní práce na jízdárně pod sedlem, anebo hry jen tak ve volnosti, milujeme dlouhé vyjížďky a několikadenní vandrování. Podstané je, že každá práce, každá aktvita nám přináší radost, a že naši koně jsou spokojení.

3.     U koho jste hledali inspiraci? 

Na začátku byla inspirace v knihách.Posledních pár let máme štěstí na skvělé lidi, kteří koním rozumí a umí své umění předat. Po tom, co jsme si pořídili 2 mladé hřebečky PRE, nám osud poslal skvělého člověka Angela Cida Camáse, který nás inspiruje svým jezdeckým uměním a španělskou jezdeckou tradicí a kulturou. Dalším člověkem, který nám velmi pomohl s pochopením vztahu člověk a kůň, je Fred Bednář, u kterého čerpáme inspiraci při výcviku ze země i v sedle.

4.     Podle jakých kritérií si své svěřence vybíráte? 

Obecně každý kůň je jedinečný a má nějaký svůj potenciál. Ale nám se prostě líbí iberští koně,  pro jejich temperament, jiskru, inteligenci a cit.

5.     Jakých úspěchů si ve své kariéře nejvíce ceníte?

Ani jeden z nás nedělá jezdeckou kariéru. Máme radost z malých úspěchů. Jeden z našich klasických jezdeckých vzorů Nuno Oliveira řekl , že jezdecké umění je to, když se člověk a kůň stanou jedním. Tak to by asi byl vrchol našeho snažení.

6.     Existuje nějaký kůň, kterého byste mohli označit za svého životního koně? 

Nelze jmenovat jednoho, každý kůň byl nebo je něčím vyjímečný a zanechal stopu v srdci a velkou zkušenost.

7.     Co jste si připravili pro publikum veletrhu FOR HORSE 2019? 

Chtěli bychom návštěvníkům veletrhu přiblížit iberskou kulturu pomocí hudby, tance a práce s koňmi.